Nintendo Başkanı: Yapay Zekayı Gözardı Etmiyoruz, Eşsiz Değerler Sunmaya Devam Edeceğiz

Nintendo’nun 84. Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nda, Şirket Başkanı ve Temsilci Yönetim Kurulu Üyesi Shuntaro Furukawa, şirket stratejisi hakkında hissedarların sorularını yanıtladı. Furukawa bir hissedarın Nintendo’nun üretken yapay zeka planları hakkındaki sorusuna, teknolojinin potansiyelinin yanı sıra risklerinin de farkında olduklarını belirterek yanıt verdi.

“Oyun endüstrisinde yapay zeka benzeri teknolojiler uzun zamandır kullanılıyor. Örneğin, rakip karakterlerin hareketlerini kontrol etmek için kullanılabiliyor. Bu nedenle oyun geliştirme ve yapay zeka teknolojisinin her zaman yakın bir ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda popüler bir konu haline gelen üretken yapay zeka yaratıcı şekillerde kullanılabilir, ancak bunun fikri mülkiyet haklarıyla ilgili sorunlara da yol açabileceğinin farkındayız. Oyuncularımız için en iyi oyun deneyimlerini yaratma konusunda onlarca yıllık bir birikime sahibiz. Teknolojik gelişmelere açık olsak da, yalnızca Nintendo’ya özgü ve teknolojiyle yaratılamayan değerler sunmaya devam etmek için çalışacağız.” – Shuntaro Furukawa

Görünüşe göre Nintendo, üretken yapay zeka kullanımına tamamen karşı değil. Aynı hissedar soru-cevap oturumunda Furukawa, Nintendo’nun bir sonraki konsolunun, Switch’te yaşanan ve mevcut ünitelerin eksikliğinin aşırı yüksek fiyatlarla yeniden satışa yol açan talihsiz durumun tekrarlanmasını önlemek için yeterli sayıda üretmek için çabalayacağını söyledi.

Nintendo birkaç ay önce yaklaşan konsolunu 2025 mali yılı içinde duyuracağını doğruladı. Söylentilere göre Switch 2, selefinden sekiz yıl sonra Mart 2025’te piyasaya sürülmek üzere bu sonbaharda tanıtılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir