Kurbanlar rastgele seçilmedi ! Bakire kızlar değil, ikiz erkekler

Antik genomlar hangi Maya çocuklarının kurban edilmek üzere seçildiğini ortaya çıkardı.
Binlerce yıllık DNA, antik Maya dini ritüellerinin yeni ayrıntılarını ortaya çıkarıyor.

Olay yerine çağrılan arkeologlar, Maya mitolojisinde ölülerin yeraltı krallığına giriş olarak kabul edilen, yağmur suyunu depolamak için kullanılan bir yeraltı konteyneri olan bir chultun keşfettiğinde, soruna hızlı bir çözüm bulma umudu ortadan kalktı. Sarnıçla bağlantılı olarak, neredeyse tamamı çocuklara ait olan 100’den fazla insan kalıntısı içeren bir mağara vardı. Sonunda araştırmacılara kemiklerin saklandığı yeri kazıp çıkarmaları için yalnızca iki ay süre verildi.

Yaklaşık 60 yıl sonra, 64 çocuk kalıntısından elde edilen antik DNA, antik Maya’nın dini ritüellerine yeni bir bakış açısı kazandırdı. MS 500 ile 900 yılları arasında tüm çocukların kurban edildiği ortaya çıktı . Hepsi, muhtemelen kardeşleriyle birlikte çiftler halinde öldürülmek üzere özel olarak seçilmiş yerel Maya çocuklarıydı. Bilim insanları bu keşif karşısında hayrete düştüklerini itiraf etti.

Bakire kızlar değil, ikiz erkekler
Maya erkek çocuklarının genomunun incelenmesi, eski Maya ritüellerinin incelenmesiyle başlamadı. 2000’li yılların ortalarında ünlü bir immünogenetikçi, Orta Amerika’nın en ölümcül salgınının genetik mirasını ortaya çıkarmayı umuyordu.

1545’te, bir salmonella salgını – Salmonella enterica – modern Meksika topraklarına bir orman yangını gibi yayıldı. Sonraki yüzyılda hastalık yerli nüfusun %90’ını öldürdü. Bu tür salgınlar genellikle hayatta kalanların bağışıklık genleri üzerinde iz bırakır. Bu genetik mirası keşfetmek için bilim insanları sömürge öncesi kalıntılardan alınan DNA’yı felaketten sonra doğan insanlardan alınan DNA ile karşılaştırdılar.
Kazılarda bulunan çocuklar, hayatlarında hiç pandemi yaşamamış gruplardan biriydi. 2015 yılında ekip DNA dizilimi için kafataslarının küçük bir kısmını inceledi. İlk sonuçların ortaya çıkmasından bir yıl geçti. 64 kafatasının tamamı erkek çocuklara aitti. Bilim insanları defalarca deneyler yaptı ve sonuç aynı çıktı.
Mayaları inceleyen ilk arkeologlar, bu kültürün genç, bakire kadınların kurban edilmesiyle meşgul olduğunu ileri sürdüler. Son yıllarda, kutsal cenote’de kurban edilen insanların çoğunun çocuk olduğu keşfedildiğinde bu teori sorgulanmaya başlandı. Bu, çoğunlukla genç bakire kadınların cenote’a atıldığı iddiasıyla çelişiyor.

Daha ileri genetik testler, ikizler de dahil olmak üzere erkek çocukların çoğunun akraba olduğunu gösterdi. Bu çocukların neden kurban için seçildiği bilinmiyor. İnançlarına göre fedakarlık ve yeniden doğuş döngülerinden geçen, Maya kozmolojisinin önemli figürleri olan kahraman ikizlerin sınavlarını temsil etmek için seçilmiş olmaları mümkündür .

Bu bölgedeki Miscqui’ler genetik olarak Maya kabileleriyle akrabadır.
Maya soyundan gelenler salmonellaya karşı dirençlidir
Bilim adamları ayrıca antik sunağın bulunduğu yerin yakınındaki modern yerel sakinlerin genlerinde salmonellaya karşı bağışıklık buldular. Ve bu nedenle hepsi gerçekten de ünlü Maya piramitlerini inşa edenlerle akrabadır .
Mayaların ataları bu bölgeye ilk olarak yaklaşık 9 bin yıl önce yerleşmişlerdir. O zamandan bu yana, yarımadanın büyük nüfusu, en eski Maya atalarının bölgeye ilk yerleşmesinden bu yana önemli bir göç veya genetik değişime uğramadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir