Hamas yetkilisi: 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devleti kurulursa örgüt silah bırakıp siyasi partiye dönüşebilir

T24 Dış Haberler

Hamas Siyasi Büro üyesi Halil el-Hayye, militan grubun İsrail ile beş yıl ya da daha uzun süreli bir ateşkesi kabul etmeye hazır olduğunu ve 1967 öncesi sınırlarda bağımsız bir Filistin devleti kurulması halinde silahlarını bırakıp siyasi bir partiye dönüşeceğini söyledi. 

AP’nin İstanbul mahreçli haberine göre; Hamas Siyasi Büro’nun üst düzey isimlerinden Halil el-Hayye, militan grubun İsrail ile beş yıl ya da daha uzun süreli bir ateşkesi kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.

İsrail yönetimini müzakere sürecini uzatmakla suçlayan Hayye, “Hamas, müzakerelerde tam esneklik gösterdi ancak işgalci (İsrail) süreci uzatıyor. Hamas savaşı şu anda bitirmek istiyor ve bunun için gerekli esnekliği gösterdi ancak işgalci bunu reddetti. Tam bir ateşkes olmadan herhangi bir anlaşma olmayacak” dedi. 

“Bağımsız Filistin devleti kurulursa Hamas silah bırakır”

Hayye ayrıca 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulması halinde grubun silah bırakıp siyasi bir partiye dönüşeceğini açıkladı. 

Hayye’nin açıklamaları, aylardır süren ateşkes görüşmelerinin çıkmaza girdiği bir dönemde geldi. Hamas’ın silah bırakacağı yönündeki açıklaması da “İsrail’in yok edilmesini” taahhüt eden militan grup açısından bir taviz olarak görüldü. 

Ancak 7 Ekim’deki ölümcül saldırıların ardından “Hamas’ı ezme” sözü veren İsrail’in mevcut lider kadrosu, 1967’deki Ortadoğu savaşında İsrail’in ele geçirdiği topraklarda bir Filistin devleti kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir